Pożegnanie Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Katowicach odchodzącego na zaopatrzenie emerytalne

1-Luty-2019

31 stycznia 2019 roku w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach odbyło się uroczyste pożegnanie brygadiera Jacka Szymy, przechodzącego na zaopatrzenie emertytalne. W uroczystości wziął udział Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Komendant Miejski Policji inspektor Paweł Barski, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Miasta Katowice Mirosław Cygan, Komendant Straży Miejskiej w Katowicach Paweł Szeląg oraz Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Arkadiusz Korzeniewski wraz z zastępcą st. bryg. Dariuszem Jarominem.

Pan bryg. Jacek Szyma pełnił służbę w ochronie przeciwpożarowej od 1984 roku, od 2008 r. na stanowisku Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Katowicach. W trakcie służby wyróżnił się w zabezpieczeniu operacyjnym wielu przedsięwzięć, w tym w szczególności w 2016 r. organizował zabezpieczenie wydarzeń związanych z przebiegiem Światowych Dni Młodzieży. W roku 2017 dowodził operacją zabezpieczenia Mistrzostw Europy w piłce siatkowej mężczyzn „LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017”, w tym odbywających się w Katowicach rozgrywek w Hali Widowiskowo – Sportowej „Spodek”, jak również strefy kibica na katowickim rynku i miejsca zakwaterowania uczestników Mistrzostw. W 2018 r. odznaczył się szczególnym zaangażowaniem przy organizacji Szczytu Klimatycznego ONZ. Brał udział w wielu akcjach, w tym między innymi  podczas katastrofy budowlanej na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie 28 stycznia 2006 r. oraz wybuchu gazu w kamienicy przy ul. Chopina 23 października 2014 r.

W trakcie pełnienia służby bryg. Jacek Szyma wykazał się ogromną wiedzą i odwagą, za co uhonorowany został wieloma odznaczeniami, w tym:

  • dwukrotnie odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność;
  • Srebrny Medal „Za Zasługi Dla Obronności Kraju”;
  • Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa;
  • Złota Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”;
  • Srebrny Krzyż Zasługi.

Opracowanie i zdjęcia: KM PSP Katowice.