Dzień Strażaka w Komendzie Miejskiej PSP w Katowicach

24-Maj-2019

W dniu 16 maja na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr II w Katowicach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Meldunek złożony przez dowódcę uroczystości przyjął Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Bogdan Jędrocha.

Zaproszonych gości przywitał Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach młodszy brygadier Arkadiusz Korzeniewski. W trakcie swojego przemówienia komendant odniósł się do obchodzonej w tym roku setnej rocznicy I Powstania Śląskiego i wagi tego historycznego wydarzenia na kształtowanie patriotyzmu przyszłych pokoleń.

Podkreślił, iż dzięki rozwojowi gospodarczemu, Katowice stały się doskonałym miejscem do organizacji dużych wydarzeń. Organizowany w grudniu Szczyt Klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych COP24 był wydarzeniem, w trakcie którego doświadczenie i profesjonalizm Katowickich strażaków zagwarantowały bezpieczeństwo uczestnikom konferencji i naszym mieszkańcom.

Odnosząc się do statystyk interwencji Katowickich strażaków podkreślił ogromny wkład i poświęcenie druhów ochotników. Wskazał także rolę i wsparcie władz samorządowych w realizacji zadań z zakresu bezpieczeństwa. Dzięki tej współpracy sukcesem udało się zakończyć termomodernizację Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr II, w której na co dzień funkcjonuje Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego.

W dalszej części przemówienia podziękował wszystkim strażakom „… za rok naprawdę bardzo dobrej służby i pracownikom cywilnym za rok bardzo dobrej służby i pracy. Cieszę się, że tak wielu dostąpiło awansów, odznaczeń i nagród pieniężnych. Jest to forma podziękowania za wzorową i ciężką służbę…”

Podczas uroczystości odczytano list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z życzeniami wszelkiej pomyślności z okazji dnia strażaka.

W trakcie obchodów dyplomem Komendanta Głównego PSP wyróżniony został  sekc. Jan Duda. W czasie wolnym od służby niezwłocznie po zauważeniu kolizji drogowej podjął pierwsze działania ratownicze m.in.: zabezpieczył teren działań, odłączył napięcie od akumulatora oraz zakręcił zawór butli gazowej w samochodzie. Do czasu przybycia służb ratunkowych kontrolował stan poszkodowanych z samochodu osobowego, którym podróżował ojciec z 3-letnią córką oraz udzielał im wsparcia psychicznego.  Pomógł także w ewakuacji osób podróżujących tramwajem oraz oddaleniu się od miejsca wypadku.

Na zakończenie uroczystości głos zabrali Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Bogdan Jędrocha, Wiceprezydent Miasta Katowice Pan Bogumił Sobula.

W uroczystości udział wzięli miedzy innymi:

  • Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Bogdan Jędrocha;
  • Wiceprezydent Miasta Katowice Pan Bogumił Sobula;
  • Komendant Miejski Policji w Katowicach inspektor Paweł Barski;
  • Komendant Straży Miejskiej w Katowicach Paweł Szeląg;
  • Przedstawiciele Nadleśnictwa w Katowicach;
  • Przedstawiciele kierownictwa Państwowych Powiatowych Inspekcji: Sanitarnej, Weterynaryjnej i Pracy;
  • Komendanci miejscy i powiatowi PSP miast sąsiednich;
  • Dyrektorzy i prezesi instytucji współdziałających z Komendą Miejską PSP w Katowicach.

W trakcie obchodów oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta KWK „Murcki-Staszic” pod dyrekcją Grzegorza Mierzwińskiego.

Opracowanie i zdjęcia: kpt. Adam Kryla

materiał filmowy: COMTV.pl