8 osób, w tym 3 dzieci podtruło się tlenkiem węgla

4-Grudzień-2019

W poniedziałek, 2 grudnia 2019 r. w województwie śląskim miały miejsce dwa zdarzenia związane z emisją tlenku węgla, w których poszkodowanych zostało 8 osób.

W godzinach porannych do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Katowicach wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu w budynku wielorodzinnym, przy ul. Mikołowskiej, gdzie na skutek podtrucia tlenkiem węgla do szpitala trafiły 4 osoby, w tym 1 dziecko.  Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej natychmiast podjęto ewakuację osób. Na miejscu był również zespół ratownictwa medycznego, który udzielał pomocy nieprzytomnemu lokatorowi. Strażacy wykonali pomiary na obecność tlenku węgla w mieszkaniu, w którym doszło do zatrucia, jak również we wszystkich mieszkaniach w klatce schodowej.

Tego samego dnia, w godzinach wieczornych strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Mysłowicach interweniowali w budynku wielorodzinnym, przy ul. Stawowej. Obecny na miejscu zdarzenia zespół ratownictwa medycznego udzielił pomocy 2 osobom poszkodowanym z objawami podtrucia tlenkiem węgla. Przybyły na miejsce zdarzenia zastęp straży pożarnej ewakuował z mieszkania pozostałe 2 osoby poszkodowane i natychmiast udzielił kwalifikowanej pierwszej pomocy. Następnie strażacy wykonali pomiary na obecność tlenku węgla, zamknęli dopływ gazu do urządzeń w kuchni i łazience, przewietrzyli mieszkanie oraz sprawdzili sąsiednie lokale mieszkalne. Do szpitali przewieziono 4 osoby, w tym 2 dzieci.

Od początku tzw. sezonu grzewczego tj. od 1 października 2019r. do 2 grudnia 2019r. Państwowa Straż Pożarna w woj. śląskim odnotowała 403 zdarzenia, w tym 166 pożarów w budynkach mieszkalnych, spowodowanych nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. W 84 przypadkach, w lokalach mieszkalnych zadziałał czujnik tlenku węgla. W zdarzeniach rannych zostało 121 osób, w tym 44 dzieci. 2 osoby poniosły śmierć.

Źródło: KW PSP Katowice